01.07.2023.

Biznis lekcije koje Ted Lasso može da nas nauči

Nemanja Čedomirović

Founder, tech geek, konsultant, investitor, biciklista. Ja završavam stvari.

Šta gledate ovih dana?

Ne znam kako je kod vas, ali kod mene letnja pauza kakvu poznajem ranije, da malo sve „spusti tempo“ tokom jula i avgusta skoro da i ne postoji. Sve se izjednačilo. Pritisak je maltene konstanta tokom cele godine.

No, o tome možda neki drugi put, tokom vrelih julskih dana, krenuo sam da gledam seriju koju originalno izdaje Apple Originals, pod imenom Ted Lasso.

Nisam neki fan komedija, ali ova se izdvaja, humor nije plitak, a sam scenario je genijalan. Ima tri sezone, kažu da su prva i druga odlične a treća već opada.

Povod za ovo pisanje mi je zapravo sam početak prve sezone i to epizode 1 i 2. Ako čak i ne volite ovaj žanr, pozivam vas da svakako pogledate 2x30min koliko traju prve dve epizode.

Dok sam gledao, nekako su mi se samo slagale kockice koliko stvari može da se nauči i primeni u biznisu gledajuću ovako neku seriju.

To me čak i podsetilo na moj tekst od pre nekoliko godina kada sam posmatrajući taksiste, došao do tri biznis zaključka:

https://www.linkedin.com/embeds/publishingEmbed.html?articleId=7970422922681053449&li_theme=light

Ted Lasso (Jason Sudeikis) je glavni protagonista istoimene serije i on je zapravo trener manje poznatog fudbalskog kluba u Engleskoj.

Tokom prve dve epizode upoznajemo likove i njihove međusobne odnose. Lekcije koje možemo izvući posmatrajući dijaloge i scene koje se dešavaju su primenjive na bilo koji tim, bio on biznis ili fudbalski.

Upoznaj tim sa kojim radiš privatno

Nije dovoljno samo „raditi“, odnosno fokusirati se na poslovne zadatke i ciljeve. Ako si lider, ti prosto moraš da upoznaš ljude sa kojima radiš privatno. Da obraćaš pažnju na male stvari i detalje. Da znaš i kada je kome rođendan i slava i koliko dece ima ili nema itd. Uvek traži način kako da se povežeš sa timom dodatno, pored onoga za šta vas sam posao vezuje, to pravi ogromnu razliku.

Dobro upoznaj partnere sa kojima radiš (stakeholder management)

Jedino ima smisla graditi odnose dugoročno i konstantno, ako želiš uspeh (šta god on bio). To nije nešto što može da se završi preko noći, niti je to jedna od „to-do“ stvari koju štikliramo. Ako želimo da upoznamo i skapiramo šta je nekome bitno, a pogotovo nekom „nadređenom“, onda moramo da investiramo vreme. Od toga da li voli čaj ili kafu, preko toga zašto je tu gde jeste, do toga koje ciljeve želi da ostvari, sve to se saznaje dugoročnom izgradnjom poverenja i odnosa sa partnerom, a ne nekim „sync“ sastancima, to nije dovoljno.

Ako zvezda tima ruši dinamiku i kulturu, sankcioniši

Kao lideri moramo davati i pozitivan i negativan feedback sa posebnom pažnjom ako imamo „zvezde“ u timu. To su osobe bez koji tim „ne može“. Sve znaju, njih uvek pitamo za sve, imaju najviše iskustva, postižu pogotke tokom čitave utakmice u toku radne nedelje. Sve je to ok, dok te zvezde tima ne ruše dinamiku koju tim ima, sve dok se stvari ne podređuju samo toj osobi i da je ona jedina važna. Ako imamo takve osobe u timu što pre moramo da radimo sa njima, kako ne bi ceo tim patio, samo zato što su one zvezde. Nije prihvatljivo ponašanje nedodirljivosti ako gradimo uspešan tim.

Popravi stvari koje možeš odmah, ne čekaj da se gomilaju

Ovo je pogotovo bitno ako ste došli da vodite novi tim, još ako se tim poznaje, vi ste tu crna ovca. Morate nekako da pokažete i dokažete da zaslužujete poverenje tima. Koliko god da ste iskusni, morate da zaslužite poverenje. Poverenje se ne dobija ni titulom ni novcem, poverenje se zaslužuje. Dok upoznajete tim, probajte da shvatite šta su gorući problemi koji su veliki, a tom prilikom saznajte i šta su neke sitnije stvari koje žuljalju ceo tim ili pojedince a da možete lako da rešite. Te male pobede koje uradite na početku izgradnje odnosa mogu puno da znače kako bi neko sa druge strane skapirao da niste tu samo da budete fikus, već da pravite promenu i donosite vrednost.

Pronađi osobu iznutra

Promena je teška, pogotovo ako dolazite kao neko sa strane ko treba promenu da implementira. U tom slučaju, ako nemate neku sponu iznutra koja može da vam bude saveznik teško da ćete imati lak zadatak. Probajte u početnoj fazi rada da shvatite ko želi interno najviše da menja stvari i ko može da vam bude saveznik u vašim budućim poduhvatima.

Budi zlatna ribica

Porazi su sastavni deo sporta, života i svakog biznisa. Koliko god da je nekad teško i da boli, poraz mora da se slavi jer smo nešto naučili iz toga. Ako nismo, onda smo u problemu. Svaki poraz mora da ima naučenu lekciju šta ne ponavljamo. Ted Lasso ima genijalnu rečenicu „budi zlatna ribica“. Desio se poraz? Ok budi zlatna ribica, zaboravi za tri dana da se to desilo i kreni dalje, ne možemo ništa dobiti od toga ako tugujemo za prolivenim mlekom, moramo da krenemo dalje.

Izdrži kada je teško

Svi ti zvižde? Ceo stadion nema veru da radite dobar posao? Svi vas prozivaju i skandiraju? Izdrži. Ako veruješ da radiš pravu stvar, strpljenje je ključ. Ne može ništa preko noći, potrebno je vreme. Teški trenuci dolaze i prolaze. Razliku pravi koliko puta ustanemo ujutru kada je teško i krenemo u dan podignute glave.

Uživaj u onome što radiš

Šta god da radiš u životu, ako bar malo zabave i uživanja ne možeš da pronađeš u tome, menjaj posao, napravi neku promenu.

Život je previše kratak da bi radili nešto što nam ne donosi apsolutno nikakvu zabavu.

Ovo su bila moja učenja u prve dve epizode, odoh da završim prvu sezonu :).

Ako ste odgledali sve epizode, javite koja dodatna učenja ste imali.

Originalni tekst: https://www.linkedin.com/pulse/biznis-lekcije-koje-ted-lasso-mo%C5%BEe-da-nas-nau%C4%8Di-%C4%8Dedomirovi%C4%87-/?trackingId=qqm4WDb4ToCRdAOlQ7MOLQ%3D%3D

Ostavi komentar

Tvoja adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Još mentalne gimnastike