Svoju karijeru mogu slobodno da kažem da sam započeo 2009. godine u studentskoj organizaciji Fonis, kao student Fakulteta Organizacionih nauka. Na tom putu studiranja i bavljenja Fonisom, došao sam do pozicije člana Upravnog odbora.
PHP Srbija
Nakon fakulteta, u saradnji sa sjajnim ljudima (idejni tvorci: Milan Popović i Ivan Đurđevac) osnivam Udruženje programera, pod nazivom PHP Srbija (2012. godine). Udruženje kasnije postaje najveće programersko na Balkanu i okuplja preko 3.000 članova. Glavni proizvod PHP Srbije su PHP konferencije, koje su postale svetski prepoznate. Kroz njih je prošlo preko 5.000 delegata, predavača i eminentnih programera iz celog sveta, između ostalih i sami osnivači PHP-a, kao najpopularnijeg programerskog jezika na svetu. Pored konferencija, godinama unazad se održavaju mesečni meetupi, gde se potpuno besplatno okuplja dev zajednica i diskutuje na razne teme.
Nekoliko je bitnih stvari pomenuti kada je PHP Srbija u pitanju:
- Kao keynote predavače smo imali maltene sve svetske zvezde programiranja, od osnivača PHP programskog jezika do ostalih poznatih dev predavača.
- Produkcija konferencija je podigla nivo čitave „event“ industrije kod nas, kada je u pitanju organizacija dev konferencija. U piku najveća naša konferencija je imala budžet od preko 100.000 EUR.
- Dodatne stvari koje smo pokrenuli u sklopu organizacije, a koje je kasnije zajednica i druge organizacije koristila kao standard:
- Osnivanje NGO udruženja da bi jedna zajednica bez obzira što je programerska mogla da postoji;
- Zajedno sa Heapspace ekipom, ostvarili smo saradnju sa Xingom kako bi u Srbiji mogli da imamo sjajan UX kada je u pitanju online plaćanje karata, jer smo uglavnom imali ino goste, pa je bilo potrebno imati kartično plaćanje, paypal, i ostale servise;
- Napravili smo saradnju sa sjajnom produkcijskom kućom kako bi ostale zajednice mogle da benefituju bolje cene;
- Podigli smo cene partnerskih paketa gde smo pratili jedni druge, da bi imali neki standard od min 10.000 EUR za najveći paket sponzorstva;
- Cenu karte smo podizali inkrementalno, da bi se ustalili svi na nekih 300 EUR (pre korone);
- Uveli video kao format u promovisanje dev konferencija koje su kasnije organizacije takođe pratile.
Nakon korone, prepustio sam kormilo mlađim kolegama, ja ostao i danas u ulozi nadzornog odbora.
Agile Coaching Serbia
Osnivač zajednice je Jovan Vidić. 2015. godine pridružujem se zajednici Agile Coaching Serbia kao član core tima, sa ciljem razvijanja veštine agilnog projektnog menadžementa kako u kompanijama tako i među entuzijastima, koji žele da se dodatno edukuju u ovoj oblasti. Agile Coaching Serbia danas okuplja 1.500 članova.
Te iste godine, pokrenuo sam i blog na temu agilnosti: Agilizing.us. Desetak autora je stalno pisalo na njemu nekoliko godina. Danas stoji kao arhiva svih tekstova koje smo objavili, gde većina i danas odoleva rubu vremena.
Ispostaviće se kasnije da Agile postaje glavni deo moje karijere. Uz Jovana i celu ACS ekipu sam naučio mnogo, stekao puno iskustva, koje i dan danas primenjujem u raznoraznim projektima i situacijama.
eCommerce Association of Serbia
Na poziv Zorane Milidrag i Marka Ilića, doajene ecommerce industrije kod nas, osnivamo asocijaciju eCommerce Association of Serbia (2018.godine), koja za cilj ima razvoj ecommerce tržišta u Srbiji. Jedna od najvećih aktivnosti Asocijacije je ecommerce Akademija. Nekoliko godina sam bio član Upravnog Odbora.
Growit
Paralelno sa svim organizacijama koje sam vodio, ko-osnivam svoju konsultantsku agenciju 2017. godine pod nazivom Growit zajedno sa Acom Gagićem. Glavni cilj je uspostavljanje novih poslovnih procesa u kompanijama, fokusirajući se pre svega na Agile metodologiju. Growit danas pored mene, vode i Đurđa Arsić i Andrija Zvicer. Brojimo 20 stalno zaposlenih konsultanata (internih i externih) i radimo sa svetski poznatim klijentima kao što su: A1, Astra Zeneka, Generali, Levi9, OTP Bank, Barry Callebaut, Erste Bank, PwC, Raiffeisen Bank, Roche, Stada, The Coca Cola…
Growit je ujedno i najuspešnija komercijalna stvar kojom se bavim u 2024.
Podkasti
Tokom 2023. oprobao sam se i u podkast vodama. Kolegijum Podkast kao „skupa“ produkcija, jako lepo smo se Goran Jankuloski i ja zabavljali, puno naučili ali i doneli nove poslove našim firmama. Miloš Đekić i ja smo iste te godine uradili jedan Zoom experiment pod nazivom Raslojavanje. Nismo ništa konkretno njime dobili, ali smo uživali u razgovorima.
Sve epizode možete pogledati na stranici za podkast epizode.
Produktivnost
Najnovija avantura sa Đekićem je zajednica za Produktivne pojedince (2024). Kao glavni proizvod zajednice je 10x kurs produktivnost. Tek je u povoju, kako se bude razvijala, pišem ovde nove stvari.
Preduzetnik godine 2023
Prema izboru jedne od najvećih konsultantskih kuća na svetu EY, nominovan sam za preduzetnika godine 2023. Ogromna čast i privilegija biti među svim ovim imenima.
Bonus priče
Tokom svoje karijere, pre osnivanja agencije, radio sam u programerskoj kompaniji Orange Hill Development, zatim kao Agile Coach u kompaniji Bosch i bio sam jedan od prvih zaposlenih u Inicijativa Digitalna Srbija.
Pored biznis života vodim i „paralelni“ život kao strastveni biciklista. Zajedno sa Predragom Spasojevićem i Pavlom Krivokućom, jedan sam od pokretača biciklističke zajednice Serbia Upside Down, čiji je cilj promovisanje zdravog života sa jedne strane, a sa druge promovisanje Srbije kao poželjne destinacije za aktivni odmor. Jedan od glavnih proizvoda zajednice je dokumentarni film „Upside Down: Two countries, one story“, koji trenutno ima preko 9.000 pregleda na YouTube platformi. Drugi je dokumentarna serija Serbia Upside Down – Into the Unknown koja je objavljena na Amazon Prime servisu.
Još jedan sportski projekat je i Humanitarni turnir u basketu pod nazivom Igraj za desetku. Okupili smo IT kompanije i timove i prikupili sredstva koja smo kasnije donirali za sređivanje stacionara za decu u Lipovici.
Neuspele priče!?
Retko kada neko u svojoj biografiji podeli stvari koje nisu uspele. Evo nekoliko sa moje strane, na čemu sam radio ali nije ugledalo svetlost dana kakvu sam očekivao u tom trenutku.
- Programersko pivo i kafa (2017-2018) – i dalje smatram da ove ideje mogu da zažive, ali u tom trenutku nismo imali dovoljno snage, finansija i energije da projekat sprovedemo do kraja, iako smo napravili prve uzorke i piva i kafe.
- WebBootcamp (2016-2017) – je bio projekat koji smo želeli da lansiramo još pre nego što je bilo popularno raditi prekvalifikacije, nakon nekoliko meseci rada nismo uspeli da dobijemo kvalitet kakav smo želeli i projekat smo ugasili. Lepa strana projekta, iako neuspelog sa naše strane, kasnije na kontu kampa, njegovih prvih prijava i inicijalnog programa nastao je danas uspešan BIT.
- IT Girls (2015-2019) – svrstao bih pod ovu kategoriju jer nismo nastavili dalje da razvijamo priču, ali je IT Girls doprineo osvešćivanju položaja žena i devojaka u IT industriji kod nas na više nivoa.
- BikeBooker (2014-2015) – jedna prelepa inicijativa koja takođe nije ugledala svetlost dana, manjak iskustva i finansija su doprineli do ne završimo projekat.
- Recenzije Filmova (2010-2011) – pored biznis i sportskog dela mog života, treća velika stvar su filmovi. Pre više od 10 godina pokrenuo sam sajt za recenziju filmova. Nakon godinu dana sam ustupio domen i sajt kako bi više autora podiglo priču na veći nivo nego tada, i danas sajt i dalje živi samo u drugom vlasništvu.
Rekli su o meni
Neki od komentara i testimonijala ljudi sa kojima sam radio direktno, na ovom linku.
Fotografije za predavanja, konferencije, gostovanja:
- Korpo: Slika 1 | Slika 2 | Slika 3| Crno bela 4
- Sportska: Slika 1 | Slika 2 | Slika 3 | Slika 4
- Puna rezolucija (download): Link
Ako više preferiraš video format, celu moju dosadašnju karijeru, sa nekim dodatnim detaljima koji nisu ovde u tekstu, prošao sam sa Minićem u Pojačalo epizodi.