Spora produktivnost

Nemanja Čedomirović
Founder, tech geek, konsultant, investitor, biciklista. Ja završavam stvari.
Šta je to spora produktivnost?
„Spora produktivnost je koncept koji je razvijen kao odgovor na stresnu kulturu rada koja je postala uobičajena u savremenom društvu. Umesto da se fokusiramo na obavljanje što većeg broja zadataka u što kraćem vremenskom periodu, spora produktivnost naglašava važnost smanjenja broja zadataka i povećanje kvaliteta rada.„
Zdravo 👋,
Kako se snalazite po ovim vrućinama? Ja jedva preživljavam, kao riba na suvom. Ne volim jake vrućine!
Elem, definiciju sa početka mejla, dao je Cal Newport, u svojoj novoj knjizi Slow Productivity. Dosta se poistovećujem sa zaključcima u knjizi pa otuda danas i mejl na tu temu, nakon čitanja knjige. Kratko ću sumirati glavne stvari iz knjige, neću otkrivati sve detalje, ako neko poželi da pročita, da može da uživa kao i ja :).
Tri glavna principa
Smanjenje obaveza: Smanjivanjem broja zadataka koje preuzimamo, možemo se posvetiti svakom bitnom zadatku sa više pažnje i energije, čime se smanjuje „porez na opterećenje“ kako Cal kaže, koji proizilazi iz prekomerne komunikacije i koordinacije.
Fokus na kvalitet: Umesto da pokušavamo da uradimo sve, fokusiramo se na manje, ali važnije projekte koji mogu doneti veće i dugotrajnije rezultate. Ovo podrazumeva ograničavanje projekata i dnevnih ciljeva kako bismo održali visok nivo koncentracije.
Rad prirodnim ritmom: Rad po prirodnom ritmu znači dozvoliti da se rad odvija u održivom tempu, izbegavajući konstantnu žurbu i preopterećenje. Ovaj pristup uključuje duže rokove za projekte, dugoročno planiranje, i prihvatanje sezonalnosti u radu.
Tri praktična saveta
Pored ova tri principa, Cal daje i tri praktične strategije kako da to postignemo (daje više, ali nisam sve hteo da opisujem, da ne otkrivam).
- Automatizujte zadatke tako što ćete koristiti podsetnike koji vam kažu kada šta treba da se uradi, ne morate da razmišljate o njima do tada.
- Sinhronizujte komunikaciju kako biste smanjili asinhronu komunikaciju, jer ona izaziva gomilanje dodatnih zadataka. Npr. puno stvari može da se završi u jednom sastanku od 1h, dok bi mail prepiska za istu temu trajala danima.
- Uložite novac u korisne alate kako biste pojednostavili rad i smanjili opterećenje.
Sve u svemu, „Spora produktivnost“ podstiče prelazak sa užurbane radne kulture na promišljeniji pristup koji prioritizuje kvalitet i održivost kako u poslu tako i u životu. Ova metoda ima za cilj da poboljša ukupnu produktivnost uz održavanje mentalnog i fizičkog stanja svih nas.
Spori jul
Sa ovim mejlom vas i ostavljam da se odmorite u julu i od mene i nas malo :). Ali i da mi napunimo baterije. Vodiću se onim principima iznad i malo „spustiti gas“ preko leta, pa nastavljamo u istom ritmu od 1. avgusta. Do tada, ako me „pukne“ neka inspiracija, ja ću se javiti sa 🌊🏖️.
Pozdravljam svih 557 subscribera koliko čita svake nedelje ovaj mejl. Do sledećeg mejla, priključite se Viber zajednici, kuckamo se tamo i delimo slike sa plaže :).
Nemanja.