Kako da budete uspešan Scrum Master svom timu – a ne ‘Scrum Mama’

Nemanja Čedomirović
Founder, tech geek, konsultant, investitor, biciklista. Ja završavam stvari.

Nećemo se praviti pametni, već ćemo pogledati šta kaže Scrum vodič (Scrum guide), zvanični vodič koji definiše pravila Scruma.
Scrum Master je odgovoran za promociju i podršku Scruma, te otuda i ime Scrum Master. On pomaže organizaciji, Product Owner-u i razvojnom timu da razumeju teoriju, praksu, pravila i vrednosti Scruma.
Scrum Master je uslužan vođa (servant leader) Scrum tima. On ili ona aktivno rade na razvijanju osećaja zajednice i uz pomoć svog iskustva i ekspertize, postavljanjem pravih pitanja pomaže Scrum timu da bude samostalan, organizovan i fokusiran. Takav holistički pristup radu kao rezultat ima unapređenje zajedničke moći donošenja odluka, timskog duha, i međusobnog poverenja, što se ujedno reflektuje u boljim timskim rezultatima.
Mozda i najbitnije, Scrum Master je odgovoran za promenu unutar organizacije i građenje agilnog načina razmišljanja (agile mindset). Šta agilni mindset podrazumeva? Ili bolje reći, otkud potreba za njim?
Sećate se možda poučne priče koju je otac pričao sinovima koji su se zavadili, o jačini običnih malih prutova kada su u snopu? Razdvojene ih je vrlo lako slomiti. U snopu, to je gotovo nemoguće.
Sličan princip podrazumeva i agilno razmišljanje – razvijanje timske sinergije, međusobnog poverenja i podržavanja. Scrum Master radi na timskoj i kompanijskoj želji da uči i unapređuje sa ciljem da se da vrednost krajnjim korisnicima. Podstiče ljude da se ne boje promena i izazovnih situacija, već da ih shvate kao priliku za napredak.
Koja su znanja i veštine neophodne?
Naravno da morate Scrum i njegova pravila i vrednosti da držite u malom prstu. Pored Scruma neophodno je da vladate i nekim drugim agilnim praksama, kao što su Kanban i XP ili nekim korisnim tehnikama kao što su User Story Mapping i/ili Impact Mapping.
No, pre svega, za dobrog Scrum Mastera važno je imati određene meke veštine (soft skills). Scrum Master treba da uči i coach-uje tim, da aktivno sluša tim, kao i da vodi sastanke i pomogne timu da dođu do određenih odluka, zaključaka i dogovora. On, odnosno ona, je tu da kreira sigurno okruženje gde se može pričati o problemima bez straha od optuživanja, kazne, ili osuda. Povremeno treba svesno da pusti tim da napravi greške jer se iz grešaka najviše uči 😄 .
Growing Agile je kreirao javni Trello board gde su podelili veštine koje Scrum Master treba da stekne u skladu sa njegovim iskustvom. Verujemo da ovde možete naći zanimljive smernice.
Koliko je tehničko znanje bitno?
Ovo je često pitanje koje dobijaju i Scrum Masteri i oni čija je specijalnost Kanban. I Mirjana Trobok, moja sagovornica iz prethodnog teksta bismo se složili da nije nephodno da ste prethodno bili programer, tester ili bilo koja druga uloga u razvojnom timu, kako biste bili dobar Scrum Master. To vam je kao i sportski trener recimo. Verujemo da mnogo uspešnih trenera koji nikada nisu igrali profesionalni fudbal, a opet su uspeli da ostvare sa timom velike pobede i osvoje šampionate.
No, definitvno je neophodno da razumete osnovne koncepte razvoja softvera i da razumete kada razvojni tim kaže:
Ne prolazi nam build, moramo da radimo rollback…
ili:
Čekam da mi odobre pull request…
Potrebno je da razumete da popravka jednog bug-a ne mora da znači tri klika na tastaturi i nađemo se kod aparata za kafu, već da čitava situacija može da traje satima – pa i danima.
Ovo je bitno kako biste bolje razumeli bol koji tim oseća u datom trenutku ili kritičnost situacije, ali i kako biste mogli da zadobijete poverenje tima. Ako znate o čemu pričaju, mnogo lakše ćete komunicirati.
Šta nije uloga Scrum Mastera?
Do sada smo definisali ko je to Scrum Master, kakav je njegov način razmišljanja, šta su mu ciljevi – ukratko, koja je njegova sveopšta uloga u organizaciji i timu. Međutim, ova uloga nosi i neke zamke, pogotovo kada ste mlad Scrum Master. Kako biste ih prepoznali i i pokušali da ih izbegnete ovde smo definisalii šta NIJE uloga Scrum Mastera.
Potreba da se bude podržavajući jeste super i jeste odlika svakog Scrum Mastera. Međutim, preterivanje u ovom smislu može izazvati suprotan efekat. Kao što roditelji mogu da razmaze decu i odgajaju ih nesposobnim za život, tako i Scrum Master može da odmogne timu ukoliko sve probleme rešava sam. Njegov cilj je ipak da pomogne timu da postane samoorganizujući, a to nikako ne može ukoliko previše štiti tim i odgovornosti preuzima na sebe, iako bilo ko iz tima bi mogao da ga odmeni. Ovaj antiobrazac se zove Scrum mama 🙂 .
Ne budite Scrum mama!
Takođe, ne dozvolite sebi da upadnete u zamku da postanete timska sekretarica – bavite se zakazivanjem sastanaka, zapisivanjem onoga što tim izgeneriše ili pravljenjem kafe za tim. Na ovaj način ne dajete vrednost timu, ne pomažete im da rastu kao tim i da se njihov doprinos organizaciji uvećava.
I ne zaboravite Scrum Master nije projektni manadžer. Za razliku od menadžera, on ne planira budžet, ne izveštava nikome o progresu posla, nije odgovoran za podelu posla ili konačni uspeh proizvoda.
Kako postati Scrum Master?
Ukoliko već radite u IT kompaniji i deo ste nekog Scrum tima, bez obzira koja vam je uloga, verujemo da dosta stvari možete naučiti od Scrum Mastera tog tima i prosto iskazati želju i proaktivnost da neki deo njegovih aktivnosti vi preuzmete. Ukoliko vam se to dopadne, i usput pokažete da ste vešti u tome, verujemo da će vas kompanija podržati na putu da postanete Scrum Master.
No, u svakom slučaju, kao i u svakom poslu, ako krećete od nule, trebate se mnogo edukovati:
- Čitanjem knjiga
- Posećivanjem meetupa agilnih grupa (u Srbiji ih ima nekoliko)
- Slušanjem podcasta
- Istraživanjem članaka kako to neko drugi radi
Pored samog Scrum framework-a, njegovog načina rada i implementacije, edukujte se o agilnoj kulturi i o načinu funkcionisanja timova. Pomenuli smo “meke veštine” kao jako bitne za dobrog Scrum Mastera. Istražujte koje su to meke veštine i kako da vi bolje ovladate njima.
Istražujte i učite o vođenju razgovora, sastanaka, manjih i većih grupa ljudi, s obzirom da će vam to biti jedan od osnovnih zadataka.
Pronađite drugog Scruma Mastera koji će vam biti mentor.
Koliko je sertifikacija bitna da bi bio dobar Scrum Master?
Ovde treba biti oprezan – postoji niz različitih sertifikata, a rekli bismo da postoje samo dve zvanične kuće koje daju relevantne sertifikate – Scrum.org i ScrumAlliance. Iza ovih sertifikacionih kuća stoje tvorci Scruma Ken Schwaber i Jeff Sutherland, što bi se reklo respektivno. Ove dve kuće imaju različitu filozofiju što se tiče sertifikacije. Kod Scrum.org-a možete polagati za sertifikat i bez prisustva Scrum.org treninzima, dok je kod ScrumAlliance-a trening obavezan, što naravno povećava cenu samog sertifikata.
Ali, kao i bilo koji drugi sertifikat, on nije potvrda vaših sposobnosti kao Scrum Mastera. Ono što definitivno ukazuje jeste da imate neki sistematizovani nivo znanja ili to da ste prošli određeni trening koji vam daje širinu i neke od alata koje možete primeniti svakodnevno. Da li je neophodno biti sertifikovan Scrum Master? Rekli bi da nije. Ukoliko menjate posao, možda može da vas izdvoji u gomili drugih CV-jeva, međutim duboko verujemo da relevantno iskustvo uvek pobeđuje ovu bitku.
I ne zaboravite, ultimativni cilj Scrum Mastera je da nema posao.
Do sledećeg članka… Keep calm and be the best Scrum Master!
*Pisanju teksta doprinela je i Mirjana Trobok.
Tekst je originalno objavljen na ovom linku: https://www.netokracija.rs/scrum-master-154087